Ladataan Tapahtumat

« Kaikki tapahtumat

Pridesunnuntain kirjallinen iltapäivätee lukulepakoille

28.6. klo 14.0017.00
Teosten kannet Mummolaakson ja Lukulepakkojen logoilla

Lukupiirissä tutkiskellaan lesbisten elämänratkaisujen ja toimintamallien kirjallista esittämistä, tällä kerralla erityisesti globaalien kestävyyskriisien näkökulmasta.

Alison Bechdelin sarjakuvaromaani Spent: A Comic Novel (2025) on itseironinen satiiri taiteilijan kypsään keski-ikään ehtineen alter egon elämästä maaseutuhenkisessä, arvoliberaalissa Vermontissa. Kirja on luettavissa itsenäisenä teoksena mutta Bechdelin aiempi tuotanto avaa siihen lisätasoja, sillä Spent uusintaa sekä omaelämäkerrallista Hautuukotia että Lepakkoelämää-sarjakuvista tuttuja henkilöhahmoja.

Taide ja todellisuus ovat hämärtymässä trivialisoituvan median murroksessa, lähisukulaiset vaalivat konservatiivisia arvoja, nuoremmat sukupolvet haastavat boomerien ammattiylpeyttä ja tiedostavuutta, ja Alison itse on urakehityksen myötä langennut vaihtoehtokulttuurin vapaudesta kapitalistisen kilpailutalouden ja kulutuskulttuurin oravanpyörään. Alisonin visioima kriittinen eepos rahasta ja eettisestä elämästä, ”$um”, ja sen kylkiäiseksi kirjoitettava tv-sarja olisi näkemyksellinen ratkaisu taiteilijan ahdistukseeen ja huonoon omaantuntoon.

Huomiota projektista vievät kumppanin Hollyn Youtube-kanavan videot, kääpiövuohien hoito ja huolisurffailu uutisvirrassa. Sillä aikaa Alisonin ja Hollyn ystävien kollektiivissa työstetään polysuhteita ja kampanjoidaan aborttioikeuden ja sateenkaariasioiden puolesta. Koomiset juonikuviot soljuvat taidokkaasti tiedostavien teemojen lomassa.

Spentin ohella keskusteltavana Bechdelin isäsuhteesta kertova bestseller Hautuukoti: Tragikoominen perheeni (Fun Home, 2006) sekä Lilat Zinen omakustanteinen pienlehti Lesboenkeleitä ja kuunsäteitä: Lesbomuistoja 1977-2025.

Zine edustaa marginaalikulttuureille tärkeää omaehtoista, epäkaupallista julkaisutoimintaa, josta Bechdelin sarjakuvatkin saivat alkunsa. Lesbohistoriatyöpajassa taltioiduissa muistoissa on elämyksellistä draamaa, tragediaa ja komediaa. Saatavilla verkkokaupasta @lilat.zine ja 11.6. klo 16-19 @sometimes.bookshop.

Lukupiiri kokoontuu Globaalikeskuksen isossa kokoushuoneessa, Siltasaarenk. 4. Alhaalla ovisummeri, hissillä 7. krs. Tee-eväät tarjoaa Mummolaakso ja Naisasialiitto Unioni. 🫖📚

Finna.fistä löytyy lista kaikista Lukulepakoiden ohjelmassa olleista kirjoista v. 2013 lähtien

Tiedot